A szülési fájdalmakról

A szülés három nagy részből áll: a tágulási és a kitolási szakaszból, illetve a méhlepény kiürüléséből. Az első két részre jellemzőek a szülési fájdalmak.

A szülési fájdalmak nagysága nagyban függ az anya fájdalomküszöbétől : van, aki könnyebben, mások nehezebben tűrik a fájdalmakat, de általánosságban elmondható, hogy mindenki számára nagy próbatételt jelent a szülés.

Pontosan szeretné tudni, gyermeke mikor fog megszületni? Szülési kalkulátorunk segítségére lehet!

Tágulási szakasz

Ebben a szakaszban a méh spontán összehúzódásai miatt a méhszáj kinyílik. A fájdalom ilyenkor szakaszosan jelentkezik, és addig tart, ameddig az összehúzódás, tehát körülbelül harminc-hatvan másodpercig. A méhösszehúzódások előbb 20-25, később 1-3 percenként jelentkeznek. Ennek a szakasznak az időtartama egyénenként változik: van, aki pár óra alatt túl van rajta, másnak egy napig is eltarthat.

A tágulási szakasz alatt érzékelt fájdalom a méhszáj izmainak feszességének és a méh izmainak erőfeszítésének függvénye. Ilyenkor fontos a helyes légzés, hiszen ha a sejteknek oxigénnel való ellátottsága megfelelő, a fájdalom erőssége csökken. (A szülésfelkészítő tanfolyamokon el lehet sajátítani a helyes légzéstechnikát.)

Kitolási szakasz

A szülési fájdalmat minden nő másként éli meg

A második szakasz fájdalmát a gátban, a hüvelyben és szeméremtestben elhelyezkedő izomzat feszülése okozza. Ez a fájdalom nem függ össze a méh összehúzódásaival. A kitolási szakasz általában 10-12 percig tart, de rövidebb is lehet.

A <a href="https://www.hazipatika.com/betegsegek_a_z/fajdalom/480" target="_blank">fájdalom</a> nagyságát befolyásoló tényezők

A szülési fájdalmat többféle tényező befolyásolhatja, ezek között vannak fizikai, pszichológiai és kulturális tényezők is.

A fizikai tényezők közé tartozik a görcsök erőssége, a baba súlya és fejmérete, az anya fáradtsága és a méhnyak rugalmassága, illetve merevsége. A pszichológiai tényezőket az ismeretlennel szembeni szorongás vezeti, de befolyásoló tényező az ápolószemélyzet vagy az orvos iránti bizalmatlanság, a meg nem értésből adódó félelem, illetve az elhagyatottság érzése. Ezért fontos, hogy a szülő nő mellett álljon valaki (családtag, barátnő, férj, fogadott szülésznő), aki érzelmi támaszt tud neki nyújtani.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

A Nyugat-Dunántúlon döntően borult lesz az ég, másutt a kezdeti közepesen vagy erősen felhős időt követően délutántól borul be dél felől. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra