A szülési fájdalmakról

A szülés három nagy részből áll: a tágulási és a kitolási szakaszból, illetve a méhlepény kiürüléséből. Az első két részre jellemzőek a szülési fájdalmak.

A szülési fájdalmak nagysága nagyban függ az anya fájdalomküszöbétől : van, aki könnyebben, mások nehezebben tűrik a fájdalmakat, de általánosságban elmondható, hogy mindenki számára nagy próbatételt jelent a szülés.

Pontosan szeretné tudni, gyermeke mikor fog megszületni? Szülési kalkulátorunk segítségére lehet!

Tágulási szakasz

Ebben a szakaszban a méh spontán összehúzódásai miatt a méhszáj kinyílik. A fájdalom ilyenkor szakaszosan jelentkezik, és addig tart, ameddig az összehúzódás, tehát körülbelül harminc-hatvan másodpercig. A méhösszehúzódások előbb 20-25, később 1-3 percenként jelentkeznek. Ennek a szakasznak az időtartama egyénenként változik: van, aki pár óra alatt túl van rajta, másnak egy napig is eltarthat.

A tágulási szakasz alatt érzékelt fájdalom a méhszáj izmainak feszességének és a méh izmainak erőfeszítésének függvénye. Ilyenkor fontos a helyes légzés, hiszen ha a sejteknek oxigénnel való ellátottsága megfelelő, a fájdalom erőssége csökken. (A szülésfelkészítő tanfolyamokon el lehet sajátítani a helyes légzéstechnikát.)

Kitolási szakasz

A szülési fájdalmat minden nő másként éli meg

A második szakasz fájdalmát a gátban, a hüvelyben és szeméremtestben elhelyezkedő izomzat feszülése okozza. Ez a fájdalom nem függ össze a méh összehúzódásaival. A kitolási szakasz általában 10-12 percig tart, de rövidebb is lehet.

A <a href="https://www.hazipatika.com/betegsegek_a_z/fajdalom/480" target="_blank">fájdalom</a> nagyságát befolyásoló tényezők

A szülési fájdalmat többféle tényező befolyásolhatja, ezek között vannak fizikai, pszichológiai és kulturális tényezők is.

A fizikai tényezők közé tartozik a görcsök erőssége, a baba súlya és fejmérete, az anya fáradtsága és a méhnyak rugalmassága, illetve merevsége. A pszichológiai tényezőket az ismeretlennel szembeni szorongás vezeti, de befolyásoló tényező az ápolószemélyzet vagy az orvos iránti bizalmatlanság, a meg nem értésből adódó félelem, illetve az elhagyatottság érzése. Ezért fontos, hogy a szülő nő mellett álljon valaki (családtag, barátnő, férj, fogadott szülésznő), aki érzelmi támaszt tud neki nyújtani.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +11 °C
Minimum: +5 °C

Nagyrészt borult lesz az ég, de napközben az Alföldön, délutántól pedig már Borsodban is szakadozik, vékonyodik, gomolyosodik a felhőzet. Napközben egyre inkább az ország északi, északnyugati felére korlátozódik az eső, míg az Alföldön zivatarok is lehetnek. Többfelé megerősödik a nyugatias szél, zivatar környezetében akár viharos lökés is lehet. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 12 és 19 fok között alakul. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra