Gyógyuljon illatos fürdővel!

A hideg, megfázásos téli időben mindig jól esik egy forró fürdő. Gyógynövényeket is alkalmazva azonban nem csak kellemes, de gyógyító hatású is.

A fürdők pozitívan befolyásolják a szív- és érrendszer, a vesék és a hormonrendszer működését, valamint ellazítják az izomzatot. Ha a forró vizes áztatásunkat gyógynövényekkel egészítjük ki, a bőr számos hatóanyagot (főleg a lipofil tulajdonságúakat, pl. illóolajok) képes felvenni, ami a véráramba is bekerül. Ez serkenti a bőr mélyebb rétegeit, és kiegészül az adott növény speciális hatásaival.

A szaglószervek közvetítésével ráadásul a limbikus rendszert is ingerlik. A gyógynövényes fürdők így nem csak testi, de lelki panaszok (stressz, izgalom, fáradtság, alvászavar) esetén is jó szolgálatot tehetnek.

Mennyire legyen meleg a víz?

A gyógynövényes fürdőknél 36-39 Celsius fokos víz az ideális hőmérséklet, amelyet érdemes aztán hideg zuhanyozással zárni. Ez a bőr rugalmasságának, a pórusoknak is jót tesz, ráadásul megelőzhető az utólagos izzadás okozta megfázás is.

A forró, gyógynövényes vízben 15-20 percig fürödjünk. A közben kihűlő vizet folyamatosan lehet forró vízzel melegen tartani. A kádban úgy feküdjünk, hogy a víz teljes testünket lepje el, fejünk kivételével. A fürdőkúrát heti két-három alkalommal célszerű megismételni, egy-két héten át.

Gyógynövények és illóolajok

A fürdő elkészítéséhez elég egy maréknyi gyógyfű: ezt tegyük géz- vagy vászonzacskóba, és kössük közvetlenül a folyóvíz alá. Így a növények hatóanyagai belekerülnek a fürdővízbe, de nem úszkálnak a kádban a növényi részek, és a lefolyót sem dugítják el.

Másik megoldás, ha külön lábasban teát főzünk két liter vízből, tíz percig állni hagyjuk, és ezt öntjük a fürdővízhez. Gyógyfürdő készítéséhez illóolajokat is felhasználhatunk, mivel azonban ezek rosszul oldódnak vízben, előtte el kell kevernünk (5-6 cseppet) egy kanál bázisolajban, tejben, tejszínben vagy mézben.

Akiknek nem tanácsos

A gyógynövényes fürdő számos előnye ellenére nem javasolt szív- és érrendszeri megbetegedésben, főleg vérnyomásproblémákkal küzdők esetében, mivel a túl meleg víz megterheli a keringést.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +11 °C
Minimum: +5 °C

Nagyrészt borult lesz az ég, de napközben az Alföldön, délutántól pedig már Borsodban is szakadozik, vékonyodik, gomolyosodik a felhőzet. Napközben egyre inkább az ország északi, északnyugati felére korlátozódik az eső, míg az Alföldön zivatarok is lehetnek. Többfelé megerősödik a nyugatias szél, zivatar környezetében akár viharos lökés is lehet. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 12 és 19 fok között alakul. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra