Ezen az elven működik az akupunktúra

Amerikai ideggyógyászok kiderítették, hogy az akupunktúra a természetesen előforduló adenozin molekula felszabadításával csillapítja a fájdalmat a végtagokban.

A mechanizmust egy egereken végzett kísérlet során fedezték fel. A rágcsálók jobb mancsába egy gyulladást kiváltó vegyületet fecskendeztek be. A kutatók vékony tűket helyeztek be az egerek térdének középvonala alá, a közismert Zusanli akupunktúrás pontban. Fél óráig ötpercenként finoman megforgatták a tűt, mintha szabványos akupunktúrás kezelést végeznének.

A művelet alatt és közvetlenül utána a tűt körülvevő szövetekben lévő adenozin szintje 24-szeresére ugrott. Az egerek diszkomfort érzése - melyet a rágcsáló érintésre és hőre adott reakcióidejével lehet lemérni - kétharmadával csökkent.

Ugyanezt a kísérletet olyan egereken is elvégezték, akikben genetikai módosítás következtében hiányzik az adenozin. Az akupunktúra semmilyen hatást sem gyakorolt, és az egerek diszkomfort érzése nem csökkent.

A kutatócsoport ezt követően egy adenozinszint növelő szerrel kísérletezett. A kutatók egy deoxycoformycin nevű leukémia elleni gyógyszert adtak az egereknek, amely megnehezíti a szövetek számára az adenozin eltávolítását. Ennek következtében az izmokban megnőtt az adenozin szintje, ami közel háromszorosára emelte az akupunktúra hatásának időtartamát.

"Az akupunktúra már négyezer éve közismert orvosi kezelésnek számít a világ bizonyos részein, de mivel eddig nem sikerült teljesen megérteni, sokan még mindig szkeptikusan viseltetnek iránta" - nyilatkozta a kutatást vezető Maiken Nedergaard, a New York-i Rochester Orvostudományi Központ kutatója.

A korábbi kutatások inkább az akupunktúra a központi idegrendszerre gyakorolt hatását vizsgálta, nem pedig a perifériás idegrendszerre. A központi idegrendszerben az akupunktúra jeleket hoz létre, melyek hatására az agy erős fájdalomcsillapító vegyületeket, endorfinokat termel.

A tanulmány a Nature Neuroscience folyóiratban olvasható.

Copyright AFP [2010] / Translation Medipress

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, és általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 16 fok között valószínű. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra