Hormonbetegségek

A hormonok a szervezet kémiai hírvivői, amelyek összehangolják a különböző szervek működését. Olyan fehérjék, amelyekből sokszor a gramm ezredrészénél is kevesebb kerül a vérkeringésbe, mégis jelentős változásokat okoznak. A hormonok alapvetően négy területen fejtik ki hatásukat. Ezek a következők: a szaporodás, a növekedés és a fejlődés, a szervezet belső egyensúlyának fenntartása és az energiatermelés, - felhasználás valamint - raktározás szabályozása. A hormonokat többféle szerv termeli, eEzek az úgynevezett belső elválasztású szervek, irányításukat az agyalapi mirigy végzi. A hormonokat termelő szervek elváltozásai, a hormonok termelődésének zavarai számos betegséget okozhatnak.

Pajzsmirigy-alulműködés tünetei és kezelése

Mi a pajzsmirigy-alulműködés?

Pajzsmirigy-alulműködés esetén a pajzsmirigy hormonjainak - a thyroxin (T4) és a trijód-tironin (T3) - termelődése elégtelen. A pajzsmirigy-hormonok gyakorlatilag minden szervrendszerre hatnak, így a betegség tünettana is szerteágazó. A tünetek függnek a betegség súlyosságától.

Tünetek

A pajzsmirigy-hormonok hatása a szervezet anyagcseréjére rendszerint serkentő, így hiányuk csökkent anyagcsere formájában jelentkezhet. Az alulműködés oka leggyakrabban magának a pajzsmirigynek a megbetegedése, bár ritkán egyéb belső elválasztású mirigyek megbetegedéséhez is társulhat. A hypothyreosis ezen kívül bekövetkezhet akkor is, ha túlműködés vagy daganat miatt a pajzsmirigyet eltávolítják, vagy a beteg izotópkezelésen esik át. A pajzsmirigy-alulműködés kezelése a kiváltó októl függetlenül a hormonpótlás.

A pajzsmirigy-alulműködés előfordulása és okai

A pajzsmirigy alulműködése előfordulhat veleszületetten, vagy kialakulhat az élet során. A veleszületett hypothyreosis 4000 újszülöttből egy esetében fordul elő, oka genetikai eltérés. Az ilyen csecsemőkön születéskor általában nem tapasztalható a betegségre utaló tünet, mert az anyai hormontermelés a terhesség alatt a gyermek számára is megfelelő szintet biztosít. A korai felismerés viszont fontos, mert a pajzsmirigy-hormonok lényegesek az idegrendszer fejlődése szempontjából, és maradandó idegrendszeri károsodás alakulhat ki a hormonpótlás késői megkezdése esetén (kreténizmus). Ezért az újszülötteket Magyarországon is szűrik a születés után a sarokból vett vérmintából. (Ilyenkor két másik anyagcsere-betegséget, a fenilketonúriát és a galaktozémiát is szűrik.)
A pajzsmirigy-alulműködés szerzett formájának leggyakoribb oka a pajzsmirigy idült autoimmun gyulladása (Hashimoto-thyreoiditis). Az éves előfordulási ráta nőkben 4/1000, férfiakban 1/1000. A betegség Japánban gyakoribb, ennek oka a genetikai tényezők mellett a magas jódtartalmú étrend is lehet. Az átlagos életkor a diagnóziskor 60 év. Hashimoto thyreoiditis esetén a szervezet a pajzsmirigyet limfociták (egy fehérvérsejt fajta) árasztják el. Ezek a pajzsmirigy egy fehérjéje (a thyreoida peroxidáz - TPO) ellen termelnek ellenanyagot, aminek következtében a pajzsmirigy szövete lassan pusztul. A Hashimoto thyreoiditisek kezdetén felléphet pajzsmirigy-túlműködés, de ez gyakran enyhe, nem ismerik föl, így a betegség csak az alulműködés fázisában okoz jellemző tüneteket.
Az egyéb okok közül a leggyakoribb az orvosi beavatkozás következtében kialakuló pajzsmirigy-alulműködés. Ez kialakulhat műtét vagy izotópkezelés után. Pajzsmirigy-túlműködés esetén, ha műtétre kerül sor, a pajzsmirigy egy részét - kb. 2-3 g pajzsmirigy-szövetet - bennhagyják, ez az esetek többségében elegendő a normális pajzsmirigy-működés fenntartásához. Rosszindulatú daganat esetén rendszerint a teljes pajzsmirigyet eltávolítják, ilyenkor az alulműködés mindig kialakul. A rosszindulatú daganatok radiojód (izotóp) kezelése esetén is cél az összes pajzsmirigyszövet elpusztítása, ilyenkor mindig hypothyreosis a végeredmény. A pajzsmirigy-túlműködés izotópkezelése kisebb dózisokkal történik, de alulműködés ilyenkor is kialakulhat, még évekkel a beavatkozás után is. Egyes gyógyszerek szedése is okozhat pajzsmirigy-elégtelenséget, ilyen az amiodarone és a lítium.
Ritkán az agyalapi mirigy megbetegedése lehet az oka a pajzsmirigy alulműködésének. Ilyenkor a pajzsmirigy hormontermelését serkentő TSH (pajzsmirigy stimuláló hormon) nem termelődik megfelelő mértékben.

A pajzsmirigy-alulműködés tünetei

A pajzsmirigy alulműködés az esetek többségében lappangva kezdődik, tünetei eleinte nem jellegzetesek: izomgyengeség, fáradtság, rossz közérzet. A többi tünet fokozatosan, egyénenként változó sorrendben alakul ki. A bőr jellemzően száraz, a végtagok hidegek. Testszerte jelentkezhet duzzanat (myxoedema), leggyakrabban az arc, főleg a szem körüli terület érintett. A beteg folyton fázik. A testszőrzet megritkul, kopaszság is létrejöhet. Gyakran a szellemi működés is hanyatlik, a memória romlik. Csökken a libidó. Gyakori a székrekedés, a rossz étvágy, a testsúly általában gyarapszik. A hang rekedtessé válik. A szívverés is lelassul, a percenkénti pulzusszám 60/perc alatti lehet. Érzészavar és hallásromlás is bekövetkezhet. A vér koleszterinszintje emelkedetté válik.
Veleszületett pajzsmirigy-alulműködés esetén a felnőttkori tünetek egy része előfordulhat. A kezdeti tünetek közé tartozhat ezen kívül az elhúzódó sárgaság és a táplálási problémák, valamint köldöksérv kialakulása. Kezeletlen esetben a csontfejlődés is elhúzódóvá válik, a végtagok rövidek lesznek. Az idegrendszer fejlődése is károsodik, kialakul a kreténizmus. A kreténizmus kifejlett formájára jellemző az alacsony termet, a rövid végtagok, a nagy has és a csökkent intellektus. Az ilyenkor megkezdett kezelés az ideg- és csontrendszer eltéréseit már nem tudja korrigálni.
A myxoedema kóma a pajzsmirigy-alulműködés ma már ritkán látott, súlyos szövődménye. Általában idősekben alakul ki, nem vagy rosszul kezelt hypothyreosis esetén, rendszerint valamilyen egyéb betegség (pl. súlyos fertőzés) hatására. Ilyenkor a testhőmérséklet és a szívfrekvencia jelentősen lecsökken. A tudatállapot beszűkül, eszméletlenség, kóma, görcsök alakulhatnak ki.

A pajzsmirigy-alulműködés diagnózisa

A pajzsmirigy-elégtelenség diagnosztikájában a legfontosabb, hogy gondolni kell a betegség lehetőségére. Ha ugyanis az összes tünet jelen van, a kép jellegzetes, de ha a tüneteknek csak egy része jelentkezik, az megnehezítheti a felismerést. Gyakran előfordul, hogy a rekedt hang fül-orr-gégészetre, a száraz bőr bőrgyógyászhoz, a szem körüli duzzanat szemészetre, viszi a beteget, és a részletek vizsgálata során elvész a teljes kép.
A diagnózist a vérből mért hormonszintek alapján állítják fel. A tiroxinon (T4) és a trijód-tironinon (T3) kívül meghatározzák a TSH (pajzsmirigy-stimuláló hormon) szintjét is: Klinikai hypothyreosis esetén a T4 és a T3 szintje csökkent, míg a TSH-é emelkedett. Az alacsony hormonszintek miatt ugyanis a TSH próbálja serkenteni a pajzsmirigyet - sikertelenül. Az úgynevezett szubklinikus hypothyreosis esetén csak a TSH emelkedett. Ekkor a normális pajzsmirigyhormon-szint még biztosítható, de ehhez több serkentés szükséges, mivel a pajzsmirigy károsodott. Ha a TSH, a T4 és a T3 is alacsony, az arra utal, hogy a betegség oka az agyalapi mirigy károsodása és ennek folytán a TSH csökkent mértékű termelődése, ez azonban ritkán előforduló kórkép.
A vérből meghatározható a TPO elleni antitest szintje is (antiTPO), ennek emelkedett szintje a Hashimoto thyreoiditist támasztja alá. Kétes esetben szükség lehet a pajzsmirigy tűbiopszájára, azaz szövetminta-vételre, ami a limfociták kimutatásával igazolhatja az autoimmun pajzsmirigy-gyulladást.
A hypothyreosis emeli a vér koleszterinszintjét, ezért akiknél magas koleszterinszintet találnak, mindenképpen javasolt a pajzsmirigyműködés vizsgálata (TSH).
A pajzsmirigy-működés követése szükséges azoknál, akik lítiumot vagy amiodarone-t szednek, illetve pajzsmirigyműtéten vagy izotópkezelésen estek át.

A pajzsmirigyalulműködés kezelése

A kezelés élethosszig tartó hormonpótlással történik. A tiroxin tabletta formájában szedhető. Napi adagját személyre szabottan kell beállítani (átlagosan 100-150 mg naponta). A kezdeti adag 60 éves kor alatt, szívbetegség nélkül 50 mg lehet. Idősebbeknél, szívbetegeknél a kezdőadag 25 mg legyen. A kezelés eredményességének ellenőrzése a TSH-szint követésével történik. Ha ez a normál tartományba kerül, az azt jelzi, hogy a hormonpótlás megfelelő. A kezdeti adag módosítása 12,5 - 25 mg-onként történik. A gyógyszer bevétele éhgyomorra, étkezés előtt legalább fél órával történjen, mert a táplálék a hormon felszívódását befolyásolhatja. A napi adagot célszerű reggel egyszerre vagy két részre osztva, reggel és délben bevenni. Az esti gyógyszerbevétel ugyanis egyesekben zavarhatja az éjszakai alvást.
Ha a TSH emelkedett, de a T3 és a T4 normál tartományban van, a kezelést akkor célszerű elkezdeni, ha a TSH magasabb, mint 10 mU/l, vagy ha klinikai tünetek vannak jelen.
Veleszületett pajzsmirigy-alulműködés esetén a T4 adagját a testsúly és az életkor függvényében kell megállapítani. Az első életévben az idegrendszer és a csontozat fejlődése miatt nagyobb adagokra van szükség.
A myxoedema-kóma kezelése intenzív osztályos feladat. A nagydózisú hormonpótlás vénásan vagy gyomorszondán keresztül történik, melegítésre, mellékvesekéreg-hormonok adására is szükség lehet.

A pajzsmirigy-alulműködés gyógyulási esélyei

A pajzsmirigy-alulműködés nem gyógyítható, de megfelelő kezeléssel és ellenőrzéssel a beteg teljesen tünetmentessé tehető, ilyenkor a betegség nem befolyásolja sem az életkilátásokat, sem az életminőséget.

A pajzsmirigy-alulműködés megelőzése

A pajzsmirigy-elégtelenség jelenlegi ismereteink szerint nem megelőzhető. A súlyos klinikai alulműködés megelőzhető szűrővizsgálatokkal és az időben megkezdett kezeléssel. Magyarországon minden újszülöttnél megtörténik a szűrés a sarokból vett vércseppből. Ezen kívül mindenkinél javasolt a pajzsmirigyműködés vizsgálata, akinél magas koleszterinszint derült ki.
A pajzsmirigy-alulműködésre jellemző egyéb tünetek (pl. rekedt hang, száraz bőr, szem körüli duzzanat, stb.) esetén is célszerű a vizsgálat, különösen, ha ezek a tünetek mással nem magyarázhatóak, vagy együttesen fordulnak elő.

Hasznos tudnivalók a pajzsmirigy-alulműködésről

A pajzsmirigy-alulműködés testsúlygyarapodással jár, míg a túlműködés fogyással, ezért sokan reménykednek abban, hogy a pajzsmirigyhormon szedése segít a testsúlyfölöslegtől való megszabadulásban. Ez sajnos nem így van. Fogyni csak a hormon túladagolásától lehetne (ennek viszont súlyos szív- és érrendszeri mellékhatásai vannak!), a normál tartományig történő hormonpótlás nem fogyaszt, viszont az alulműködés rendezésével megjavul az étvágy, így a kezelés során testsúlygyarapodás léphet fel. Ez megfelelő diéta tartásával kerülhető el.
A gyógyszer bevétele után legalább fél óráig nem célszerű enni, mert étkezés hatására csökkenhet a T4 felszívódása. Néhányan a gyógyszer bevétele után fél-egy órával idegességet, szívdobogásérzést észlelnek. Ez a tünet gyógyszeresen (pl. béta receptor-blokkolókkal) mérsékelhető. Esti gyógyszerbevétel után lehet gond az elalvással, ezért a napi adagot reggel vagy reggel és délben (két részletben) célszerű bevenni.

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

A Nyugat-Dunántúlon döntően borult lesz az ég, másutt a kezdeti közepesen vagy erősen felhős időt követően délutántól borul be dél felől. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.