Felnőttkori fertőző betegségek

Az emberi szervezet legtöbb megbetegedését baktériumok, vírusok, illetve egysejtűek okozhatják. A mindennapi életben számtalan mikroorganizmus van jelen körülöttünk, amelyek szervezetünkbe is bejutnak. Az, hogy a fertőzés valóban bekövetkezik-e, a mikroorganizmus természetétől és az emberi test védekezésétől függ. A fertőzés kimenetele többféle lehet. Ha a kórokozónak sikerül elszaporodnia, az a betegség teljes kifejlődéséhez vezet. Kialakulhat egyensúlyi állapot a védekező mechanizmusok és a kórokozó szaporodása között, ekkor idült fertőzésről beszélünk. Ha az immunrendszer győz, akkor a betegség gyógyul, és a szervezet védetté is válhat.

Kandidiázis tünetei és kezelése

Mi a kandidiázis?

A kandidiázis a Candida-csoportba tartozó gombák által okozott tünetegyüttes. A Candida-fajok egészséges egyének tápcsatornájában (szájüreg, bélrendszer) és nemi szervein is megtalálható mikroszkopikus méretű ártalmatlan élesztőgombák. Legjelentősebb képviselőjük a Candida albicans.

Tünetek

A kandidiázis okai

Egészséges bél- és hüvelyflóra mellett a gombák szaporodása visszaszorul. Amennyiben ennek a normális flórának az egyensúlya felborul, a gomba hirtelen szaporodásnak indulhat, és/vagy gombasejtek juthatnak a vérkeringésbe, helyi és távoli tünetek, betegségek egész sorát okozva. A gomba enzimei és fonalai megtámadják a bélnyálkahártyát, károsítják az emésztést és felszívódást, a gomba elhasználja a tápanyagokat és vitaminokat, alkoholt termel, ami károsítja a májat és az idegrendszert. Ennek következtében alakul ki az élesztő szindrómának vagy kandidiázisnak nevezett tünetegyüttes.

A kandidiázis tünetei

A tünetek a legkülönfélébb helyeken, az érintett szerv(ek) szerint váltakoznak.
A kórkép vezető tünetei a krónikus fáradtság másnaposságszerű érzés, emésztési zavarok, puffadás, szelesedés, hasmenés vagy szorulás, allergiák és hangulati ingadozások, fejfájás, álmatlanság, viszketés lehetnek.
Az előbb felsoroltakhoz társulhatnak még ízületi fájdalmak vagy gyakori hólyaghurut, visszatérő hüvelyi fertőzés, elhízás és kínzó éhségérzet, hajhullás, gyermekeknél hiperaktivitás is.
A szájüreg fertőzése esetén fehér, fájdalmas foltok (szájpenész, soor) jelennek meg. A tünetek általánosak, szabadon kombinálódnak, és ezeket sok más alapbetegség is okozhatja, így a kandidiázis diagnózisának felállítása képzett szakember alapos vizsgálatát feltételezi.

A kandidiázis diagnózisa

A tünetek kiváltására számos egyéb alapbetegség is képes, ami még a legtapasztaltabb szakembert is megtévesztheti, ezért a kandidiázis felismerése többnyire sok időt vesz igénybe. Amennyiben a tünetek kiváltó okának tisztázására irányuló szakszerű vizsgálatok sorra negatív eredménnyel zárulnak, mindenképpen gondolni kell a Candida albicans által okozott fertőzés lehetőségére.
Gombás fertőzés gyanújakor a fertőzött területről mintát vesznek (nyelvkaparékból, garat-torok váladékból, hüvelyváladék, széklet, vizelet), majd ebből a mintából laboratóriumi körülmények között tenyésztést végeznek. Előfordul, hogy a fennálló kandidiázis ellenére a tenyésztés eredménye negatív, ilyenkor következő lépésként a gomba ellen termelődő ellenanyag vérből való kimutatása jön szóba, mely jóval érzékenyebb vizsgálat.

A kandidiázis kezelése

A terápia hosszadalmas, egyénre szabott, és a gombaölő gyógyszereken kívül a beteg aktív közreműködését is megköveteli. A kezelésnek ugyanis ki kell terjednie minden olyan tényezőre, melynek a betegség kialakulásában szerepe van, így a diétára, és a bélflóra rendezésére a gyógyszeres kezelésre és a szervezet méregtelenítésére. A gombaellenes diétáknak számos fajtája van. Alapvető a szénhidrátok szinte teljes kiiktatása, mely a gyümölcsökre, illetve gyümölcskészítményekre is vonatkozik. A legtöbb betegnél szükséges az egysejtű gombákat tartalmazó ételek (pl. kelt tészták, camambert sajtok) és a tejtermékek elhagyása.
Kandidiázis esetén a szénhidrátokat teljesen el kell hagyni az étrendből
Kandidiázis esetén a szénhidrátokat teljesen el kell hagyni az étrendből
Ugyanakkor gondoskodni kell teljes értékű, megfelelő mennyiségű fehérje beviteléről. Diéta alatt a szeszesital fogyasztás nem ajánlott. A hangsúlyt zöldségekre és főzelékfélékre kell fektetni. A gombaellenes gyógyszerek csak orvosi rendelésre alkalmazhatók, mivel jelentős májkárosító hatásuk van. A gyógyhatású készítmények közül kiegészítheti a kezelést a fokhagyma, a borbolya, a citrusmag-kivonat, valamint néhány illóolaj (oregano-, rozmaringolaj, ausztrál teafaolaj, stb.) is. A normál bélflóra helyreállítására legalkalmasabb készítmények a Lactobacillus és Bifidobacterium törzseket tartalmazó (élőflórás) tabletták, illetve tejtermékek.

A kandidiázis megelőzése

A megelőzésben a betegség kialakulására hajlamosító állapotok elkerülésének van jelentősége. A gombák szaporodását segíti a finomított szénhidrátokban gazdag, élelmi rostokban szegény, vitaminhiányos táplálkozás, az emésztési zavarok, a táplálkozási allergia, a stressz, a cukorbetegség, az immunhiányos állapotok, a fekélyellenes szerek, antibiotikumok és szteroidok szedése. Szintén kedvez a gombás fertőzés kialakulásának a terhesség és a fogamzásgátlók szedése. A napi higiénében törekedni kell az illatmentes, hipoallergén tisztítószerek, vécépapír és egészségügyi betét használatára. Az alsónemű és a zokni mosásakor kerülendő a textil-öblítőszer használata.

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

A fátyol- és átmenetileg megnövekvő gomolyfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, a nyugati országrészben erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon helyenként viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet többnyire 18 és 24 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Időjárási frontra az előrejelzések szerint nem kell számítani, így az időjárásra érzékenyek tünetei várhtóan csillapodnak majd.